DUYURULAR

Günlük, haftalık, aylık veya daha uzun süreli kiralama servisi

Etkinliklerinizde veya beklenmedik ihtiyaçlarınızda dokümanlarınızın hazırlanması için profesyonel yardım alabileceğiniz bir yer var. Seymak kısa dönemli kiralama servisi, ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü en kısa sürede kullanımınıza sunmaya hazırdır.

Yeni Web Sitemiz Yayında

Siz kullanıcılarımızın aradığı bilgiye daha hızlı ve kolay ulaşabilmesi için Seymak olarak yeni web sitemizi yayına sokmuş bulunmaktayız.Artık aradığınız ürüne ve bilgiye kolaylıkla ulaşabilcek ve vakit kaybetmeyeceksiniz.

İnsan Kaynakları

Tecrübe ve deneyimlerimizden yararlanmak, bizleri daha yakından tanımak ve bizimle çalışmak isterseniz. İletişim panelindeki formu doldurarak bize ulaşabileceğiniz gibi ik@seymakburo.com elektronik post adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Sitemizi ziyaretiniz ve bize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.

 
TEKNİK SERVİS / ÜRÜN DURUMU
Servis Numaranızı ya da Ürün Seri Numaranızı Giriniz

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Akilli Tahta Nedir

Okullarda kara tahta dönemini sona erdiren akıllı tahta kullanımı her geçen gün artmakta. Peki akıllı tahta nın özellikleri nedir? TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki "Doğu Akdeniz Bilişim Fuarı"nda ürünlerini sergileyen Elektroman Büro Makineleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Genel Müdürü Baykal Uslu, son 2 yıldır "akıllı tahta" satışlarında hızlı bir artış yaşandığını söyledi. Uslu, "akıllı tahta" sisteminin ABD ve AB ülkelerinde çok yaygın bir şekilde kullanıldığını, piyasaya 1997 yılında çıkmasına rağmen Türkiye'deki okullarda son 2 yıldır kullanılmaya başlandığını ifade etti.

Teknolojinin eğitim alanındaki kullanımının son örneği olan "akıllı tahta" sisteminin bilgisayara bağlanarak öğrencilere görsel ve dokunsal olarak hitap ettiğini belirten Uslu, "En önemli özelliği, tahtanın bilgisayar ekranına dönüştürülmüş olması. Bu tahtalarda, özel bilgisayar programları sayesinde, matematik, müzik, coğrafya, resim ve Türkçe gibi dersler uygulamalı olarak görsel işlenebildiği için, derslerin öğrencilerin hafızasında daha kalıcı olarak yer alması mümkün hale geliyor" dedi.

Akıllı tahta sistemiyle öğrencilerin okula gelemedikleri günlerde internet üzerinden akşam evde ders tekrarı yapabilme imkanına kavuştuğuna dikkat çeken Uslu, şunları kaydetti:

"Bu sistemle birlikte bir diğer teknolojik yenilik ise içinde binlerce animasyon, soru, harita, resim film ve dokümanın bulunduğu 'Mobides Bilgi Bankası'nın yer almasıdır. Eğitimde yeni bir dönem başlatan akıllı tahta ile öğrencilerin derse ilgisi artarken, öğretmenin dikkatinin dağılması da önlendi. Öğrenme sürecinin görsel öğelerle birleştirilerek derslerin görüntülü olarak işlendiği sistemde ders anlatma ve ders dinleme kolaylaştı. Sınıfın başarı düzeyi artarken, öğrenciye daha çok bilgiye ulaşma imkanı sunuldu."

Word, Excel, PowerPoint, Pdf gibi birçok farklı dosya türüyle çalışabilen sistemde derslerin internet üzerinden konferans bağlantısıyla dünyanın herhangi bir noktasından naklen yayınlanabildiğini vurgulayan Uslu, "Ayrıca, tahtaya uzaktan erişim olanağı sağlayan özel şifre sayesinde derse aynı anda onlarca sınıftan katılım sağlanabiliyor. Sunum arşivleme seçeneği sayesinde daha önce işlenmiş dersler kaydedilip kaçırılan ders veya konular gerektiğinde tekrar gözden geçirilebiliyor. Sunduğu cazip olanaklar ve pratik kullanımı sayesinde Avrupa ve Amerika'da yaygın olarak kullanılan akıllı tahta; üniversitelerden dershanelere, okullardan iş dünyasına kadar birçok kullanım alanına sahip" diye konuştu.

Uslu, sistemin bir bilgisayar ve projeksiyon cihazı aracılığıyla çalıştığını, çoğunlukla tahta-bilgisayar-projektör bağlantılı üçlü kullanım tercih edilirken, yalnızca tahta-bilgisayar bağlantılı kullanım veya yalnızca tahta-yazıcı bağlantılı kullanımın da tercih edilebildiğinin altını çizerek şöyle devam etti:

"Projeksiyonla kullanımda, kullanıcı bilgisayar ekranını tahta üzerine yansıtmalıdır. İnteraktif modda tahta yüzeyi dokunmatik ekranlar gibi çalışır. Tahta üzerinde gördüğünüz bilgisayar ekranınıza, tahtaya ait interaktif kalem ile müdahale edilir. İnteraktif kalem, kalem görevinin yanı sıra mouse görevinde de kullanılmaktadır. Kaliteli bir tahtanın yüzeyi projektörle kullanım için parlaklığı minimuma indiren özel yüzey olmalı, ayrıca sert, yanmaz, çizilmez ve darbelere karşı dayanıklı olmalıdır.
Özellikle okullar için tercih edilecek interaktif tahtanın menü kısmı öğrencilerin kullanabileceği yüksekliğe göre ayarlanabilir olmalıdır." Uslu, son 2 yılda akıllı tahta kullanımının hızla arttığını ve kendilerinin yaklaşık 500 satış rakamına ulaştıklarını belirterek, ileriki yıllarda kara tahtanın tahtını akıllı tahtanın alacağını sözlerine ekledi.

Nedir şu akıllı tahta dedikleri?
İngilizce "Smartboard" tabirinden dilimize "Akıllı Tahta" olarak çevrilen bu teknoloji harikası sayesinde tahtalar interaktif bir bilgisayar ekranına dönüyor. Akıllı tahta bilgisayar ve projeksiyon cihazı ile beraber kullanılıyor. Bu üçlü sistemde; bilgisayar programları çalıştırma vazifesini üstlenirken, projeksiyon cihazı bilgisayarın ekran görüntüsünün tahtaya yansıtılması, akıllı tahtanın elektronik kısmı ve kalemi ise tahtadaki bilgisayar ekran görüntüsünün interaktiflik özelliği kazanmasını sağlıyor. Akıllı tahtanın elektronik aksamı bazı modellerde üst köşelerden birinde olup kimi modellerde ise tahta yüzeyinin iç kısmında gömülüdür. Bu farklı modeller çalışma prensibi açısından değişik teknolojilere sahipler.

Akıllı Tahta Nasıl ve Hangi Derslerde Kullanılır?

Bilgisayar kullanmayı bilen herkes akıllı tahtayı rahatlıkla kullanabilir. Çünkü akıllı tahta basit anlamda bilgisayar programlarının tahtada kullanılmasını sağlayan bir düzenektir. Bilgisayarın faresi yerine elinizde akıllı tahtanın kalemi bulunur ve bu kalemle Windows pencerelerini kapatıp açabilir, sağ sol tıklama yapabilir dolayısıyla istediğiniz programları çalıştırabilirsiniz. Tüm bunları bilgisayarın başına oturup yapmak zorunda değilsiniz. Akıllı tahta size bilgisayarınıza tahtadan hükmetme özgürlüğünü sağlar. Ders için hazırlanmış her türlü öğretim materyalini tahtanızda kullanabilirsiniz. Ayrıca akıllı tahta üreticilerinin hazırlamış olduğu özel yazılımlarla akıllı tahtada ders işlemek oldukça kolay. Buna örnek vermem gerekirse; 1. sınıf öğretmenleri el yazısı yazmak için kılavuz çizgili el yazısı satırları olan bir sayfayı yansıtarak yazılarını öğrencilerin yanlışlık yapmadan yazabileceği şekilde yazabiliyorlar. Aynı şekilde matematik dersinde tahtanızı öğrencilerin defterleri gibi kareli, müzik dersinde notaları yazarken de müzik defteri şeklinde düzenleyebilirsiniz. Ülkemizde "Branş Derslikleri" maalesef yaygın olmadığından dolayı her türlü araç-gereci sınıflarımızda bulundurmak zor ama akıllı tahta yazılımları sayesinde matematik öğretmenlerimiz yazılımın açı-ölçeriyle istedikleri derecedeki bir açıyı çizebilirler. Coğrafya konuları işlenirken Google Earth adlı program kullanılarak dünyanın her tarafı kolaylıkla uydu fotoğraflarından görüntülenebilir. Akıllı tahtanın derslerde çeşitli şekillerde kullanılabilmesi biraz da sizin yaratıcılığınıza kalıyor.

Akıllı tahtada kullanılan bir çok yazılımı tahtanız akıllı olmasa da beyaz tahtada kullanabilirsiniz. Daha önce de belirttiğim gibi akıllı tahta basit anlamda tahtadaki bilgisayar ekran görüntüsüne interaktiflik özelliği katıyor. Sizin tahtanız akıllı olmasa da aynı programları kullanabilirsiniz. Kontrolleri tahtada değil de bilgisayarda yaparsınız.

1. Sınıfta Akıllı Tahta Kullanımı

1. sınıflarda fiş yönteminin terkedilerek el yazısı ile ses temelli cümle yönteminin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte el yazısı harflerinin yazılışını ve sesleri öğreten bir çok yazılım ortaya çıktı. Fiş yönteminde bir çok kez 1. sınıf okutmuş bir öğretmen olarak 1. sınıfın öğretmen açısından ne yorucu bir dönem olduğunu yakından bilirim. Önceden ilkokuma yazma öğretimine yardımcı bilgisayar programları yoktu. Şimdi el yazısı ile okuma yazma öğretiminde kullanılabilecek bir sürü eğitim yazılımı var. Bunları sınıfta kullanmak öğretmenin işini oldukça kolaylaştırıyor. Öğrencinin işi kolaylaşmıyor mu? Elbette o da daha kısa sürede, daha kolay öğreniyor. Okuma yazma öğrenme daha eğlenceli hale geliyor.

Akıllı Tahta Nasıl Kullanılır?

Akıllı tahtamızın kablosunu bilgisayarımızın usb girişine bağlıyoruz. Tabiki akıllı tahtamızla birlikte gelen yazılımları önceden bilgisayarımıza yüklemiş olmalıyız. Muhtemelen akıllı tahtayı satan firma kurulumu bilgisayarınıza yapar. Genellikle kalemimizi kalibre etmemiz gerekir. Akıllı tahta programımızın içinde kalibre bölümüne tıkladığımızda tahtada 6 adet nokta görüntülenir. Noktalara tek tek kalemimizin ucuyla dokunarak kalibre işlemini tamamlarız. Kalibre işlemini tamamladıktan sonra kalemimiz artık çalışmaya hazırdır. Ekrana artık tahtadan kaleminizle hükmetmeye başlayabilirsiniz. Kaleminizi tahtaya değdirdiğinizde imleç eğer kalemin ucunun değdiği yerde çıkmıyor da birkaç santimetre yanında çıkıyorsa kalibre işleminiz düzgün yapılmamış demektir. Üstteki kalibrasyon işlemini tekrarlayınız. Bu işlemlerin nasıl yapıldığıyla ilgili bir video ekledim aşağıya, anlatım her ne kadar ingilizce olsa da görüntülerden her şeyi rahatlıkla anlayabiliyorsunuz.

Akıllı Tahta Kaç Lira?

Akıllı tahta sistemlerinin fiyatları henüz ülkemiz şartlarında her yerde kullanılabilecek kadar uygun değil.

Akıllı tahta sistemi temel olarak 3 bölümden oluşmakta:

1.Bilgisayar: Dizüstü ya da masaüstü bilgisayar: Bugün artık fiyatları iyice ucuzlayan bilgisayarları 400 YTL den 3000YTL ye kadar değişik donanım aralıklarında bulmak mümkün. Alacağınız bilgisayarın elbette çok pahalı olmasına gerek yok.

2.Projeksiyon: Çok çok pahalı model olmasına gerek yok ama teknik olarak dikkat etmeniz gereken alacağınız projeksiyonun ışık gücünün minumum 2000 ansilümen olması. Çünkü daha düşük ışık gücüne sahip bir projeksiyonu gündüz vakti sınıfta yansıttığınızda aydınlıktan görüntü yeteri kadar belirgin olmayabilir. Bu durumda lambaları söndürüp koyu renk perdelerle sınıfı karartmanız gerekir ki bunun size ekstra perde masrafı çıkartacağını ve karanlıkta ders işlenemeyeceğini olsa olsa film seyredilebileceğini unutmamalısınız. 2000 ansilümene sahip bir projeksiyon sınıfta fluerasan lambalar açıkken bile yeterli görünürlükte bir görüntü veriyorlar. Böyle bir projeksiyon cihazını 800-900 YTL ye bulabileceğiniz gibi eğer şansınız varsa 2. el cihazlar satılan internet sitelerinden 500-600 YTL ye bile bulabilirsiniz.

3.Akıllı Tahta: En pahalı sistem elamanı bu. En ucuzu 2000 YTL civarlarında. Bu fiyata tahtanın beyaz olan fiziksel kısmı ve elektronik aparatı dahil. Tabii bu değer ortalama bir değer. Çünkü yurtdışından ithal edilen bu elektronik aksamın fiyatı euro üzerinden hesaplanıyor ve YTL fiyatı o günkü döviz kuruna göre farklılık gösterebilir. (Bu fiyat 1 euro=1.980 YTL civarlarında iken görülen fiyattır.)

Gördüğümüz üzere akıllı tahta sisteminde en çok parayı tutan 3. yani akıllı tahtanın fiziksel ve elektronik kısmı. Tüm bu fiyatları üst üste koyarsak en ucuzundan bir akıllı tahtaya sahip olmak bize 3.400 YTL ye mal olacaktır. Bu hesaplamada bilgisayarı 500, projeksiyonu 900, akıllı tahtayı da 2000 YTL kabul ettik.

Sonuç olarak bu maliyetiyle akıllı tahta ülkemiz şartları açısından bir lüks olarak gözükmekte. Umudumuz yakın gelecekte bu maliyetlerin kabul edilebilir seviyelere düşmesi. Yoksa bir çok alanda olduğu gibi bu alanda da kullanıcılar kendi akıllı tahtalarını yapabilmek umuduyla bir takım elektronik ve marangozluk işlerine atlamaktan kendilerini alamayacaklar gibi görünüyor.

Akıllı Tahtada Kullanılan Yazılımlar Yada diğer Bir Deyişle Programlar Bütün akıllı tahta üreticileri ürünleri ile kullanılacak programları da yazdırıyorlar. Her marka akıllı tahtanın kendine özgü bir yazılımı var. Piyasada en çok bilinen 3 marka var. Bunlardan ilki Smartboard adıyla bilinen ve ürüne adını veren marka. İkincisi E-beam adıyla bilinen ve çoğu zaman değişik markalar adı altında karşımıza çıkan marka. Üçüncüsü ise Promethan markası. Bu markaların ürünlerinin teknolojileri çalışma prensibi bakımından farklı dolayısıyla fiyatları da farklı. Şu an için en ucuzu e-beam temelli ürünler. Sektörü genel olarak kısaca tanıttıktan sonra gelelim bu markaların tahtalarıyla kullanılması için sundukları yazılımlara.

* Smartboard markası ürünlerinde kullanılmak üzere Smart Notebook yazılımını öğretmen ve öğrencilerin hizmetine sunmuş. Bu yazılımı bilgisayarınıza kurup inceleyebilirsiniz. Yazılımın 10. sürümüne 30 günlük kullanım kısıtlamasıyla denemek amacıyla formu doldurup buradan indirebilirsiniz. Yazılımın 10. sürümden önceki sürümleri hiç bir süre kısıtlaması olmaksızın kullanılabiliyor.

* E-beam Teknolojisi: Ürünle birlikte kullanmak için Interact denilen bir program sunmuş.

* Promethan markası ise ürünlerinde "Activstudio" ve "Activprimary" yazılımlarını kullanıyor. Yazılımları bilgisayarınıza indirip kurabilmeniz için ürüne sahip olmanız gerekiyor.Site Haritası
Hakkımızda
Kalite Yönetimi
Referanslarımız
Servis
İnsan Kaynakları
İletişim
Ürün Grupları
Merkez Mah. Şirinler Sokak No:7/1 Gaziosmanpaşa / İSTANBUL - +90 212 564 53 30 90 212 564 53 60 90 212 616 24 18 90 212 418 10 71 info@seymakburo.com
 
analytics